Як правильно зібратись в гірську мандрівку…

Переглянути пропозицію

  З давніх-давен, коли людина полишала свій звиклий домашній комфорт, змушена вирушити з точки А в точку Б, вона завжди задавалась питанням що їй взяти з собою в дорогу, аби розлука із вищезгаданим домашнім комфортом не була занадто травматичною J. Як зробити так аби взяти саме те і саме стільки щоб мені було зручно, і при тому щоб кількість, об’єм і вага «саме того» не перекреслили всі переваги його наявності. Тобто за всіх часі та у всіх народів необхідний набір спорядження у подорож зводиться до простої суперечності «комфорт проти ваги та об’єму». Безумовно це стосується й сучасного гірського туризму…

  Отже в цьому тексті ми спробуємо розглянути основні рекомендації з переліку найнеобхіднішого спорядження для гірської мандрівки. Відразу слід зауважити що перелік та специфіка спорядження прямо залежить від характеру мандрівки: місцевість, пора року, тривалість та рівень підготовки учасників (також будемо зважати на економічну спроможність). Тому орієнтуючись на середньостатистичного українського шанувальника активного туризму, будем вважати що збираємось ми на 4-5 днів, у рідні Карпати, в літню пору. А наш умовний «пацієнт» J – просунутий початківець.

В першу чергу давайте розіб’ємо перелік необхідних речей за функціональними групами:

 • рух (тобто саме мандрування, піше пересування з одної точки до іншої);
 • відпочинок (прихисток для відпочинку, умови для сну);
 • харчування
 • одяг
 • вкрай важливі дрібниці!

 

  Почнемо з руху. Можливо на перший погляд це недуже коректне формулювання, але ми виходимо з того, що вся сіль туризму в пішому подоланні відстані, при чому здебільшого по місцевості з доволі непростим рельєфом. Тому першими виділили атрибути, як роблять звичайного обивателя туристом. І на наш погляд це наплічник та черевики!!! Адже вони дають можливість долати шлях та переносити найнеобхідніше для цього процесу. До даної групи можна доти ще трекінгові палиці, хоча назвати їх абсолютно необхідним спорядженням навряд чи можна.

 1. Черевики

  Чому взуття йде №1, тому що ви йтимете пішки і від того як почуватимуться ваші ноги, залежатиме не тільки ваша здатність пересуватись, а й здатність пересуватись ваших супутників (NB!один телепень з натертою, вивихнутою, збитою ногою, або з порваними кросівочками легко 🙂 зупиняє цілу групу й примушує всіх розв’язувати цю проблему). Вимого до взуття – жорстка підошва, аби не так втомлювалась стопа, надійний протектор, аби не ковзати на мокрому камінні чи траві та зафіксований гомілкостоп. Стосовно останнього наголошуємо, тому що знаємо, що в теплу пору року багато  туристів ходить в трекінгових кросівках. Однак коли ви йдете складним рельєфом з важким (чи навіть не дуже) вантажем за плечами є великий ризик травмувати гомілковостопний суглоб, а це в гірських умовах серйозна проблема. Крім того, у взуття з високою халявою менше сипатиметься дрібного сміття (наприклад, глиці, гілочок, сухої трави дрібних камінців.

 1. Наплічник

  Наплічник не менш важливий за черевики, позаяк від його зручності, міцності, та функціональності також залежить ваша здатність пересуватись. Об’єм наплічника залежить від двох основних засновків – тривалості мандрівки та об’єму (ґатунку) решти спорядження. Для вище зазначених умов має цілковито вистачити рюкзака об’ємом 60+. (Хоча новітня outdoor-індустрія розробляє щораз легше та менш об’ємне спорядження і для просунутого власника ультралайт екіпу підійде і 30 літрів. Та ми все ж не будемо на це орієнтуватися з банальних економічних причин. Таке спорядження надто дороге для більшості наших співвітчизників).

Наплічник має бути правильно спакований, в плані правильно розподіленої ваги та логіки частоти та необхідності застосування (про це детальніше в наступних матеріалах). Підвісна система рюкзака (лямки, довжина спинки, стегновий пояс) має бути ретельно налаштовані під вашу тілобудову.

 1. Трекінгові палиці

  Палиці річ зручна і корисна, стверджуємо це на базі власного досвіду. З палицями значно легше на підйомі, а особливо на спуску. Позаяк ви перерозподіляєте частину навантаження з ніг на руки. Трекінгові палиці додають стійкості на складних ділянках, на слизькому камінні, з ними безпечніше переходити потічки та гірські річки. А крім того, з точки зору фітнесу, коли ви йдете з паличками – ви задіюєте значно більше м’язів.

 

 

Наступна група умовно названа «відпочинок», сюди ми віднесемо спальник, каремат (або іншу підстилку), намет.

 1. Спальник

  Вимоги до спальника прості – він має забезпечити теплом і затишком вночі й при тому не бути занадто важким тягарем на маршруті. Стосовно тепла то для літньої карпатської мандрівки від +7 до +4 в режимі ліміт комфорту має бути достатнім (залежно від вашого особистого сприйняття холоду). Вага такого спальника +/-  сучасного виробництва повинна становити близько 1 кг. Звісно в горах, вночі температура може опуститись й нижче, однак не слід панікувати і брати супер теплі та супер важкі спи-мішки, ви завжди зможете вдягнути термобілизну або інший одяг якщо змерзнете.

 1. Туристична підстилка (каремат)

  Ця річ повинна забезпечити ізоляцію (термо- та гідро-) від землі, а це однозначно необхідно. Звичайний поліпропіленовий каремат(«пєнка», «іжевський»), самонадувний чи надувний килимок вирішуйте самі, тут як і в ситуації із спальником має бути консенсус між комфортам та вагою і об’ємом. Звісно найкраще коли це пів-кілограмовий надувний килимок з достойним показником R-Value, який пакується до розмірів літрової пляшки.

 1. Намет

  Як раз ця річ не є на 100% необхідною. Роль прихистку від погодних умов (холоду, опадів і т.п.) може виконувати легке шатро, тент розтягнутий між деревами чи з допомогою трекінгових палиць, туристичний притулок (на щастя таких більшає з кожним роком) якщо він є на маршруті або навіть розлоге гілля старої смереки (якщо ви шанувальник єднання з природою J).

 

  До групи «харчування» ми зараховуємо все приладдя для приготування їжі, а також посуд для споживання цієї їжі та питва. Пальник або система, газовий балон, казанок або каструля, ложка, миска, горнятко та фляга (або інший резервуар для зберігання води).

 1. Туристичний газовий пальник або інтегрована система для приготування їжі

  Звісно ж романтику гірської ватри ніхто не відміняв, і якщо є всі умови щоб її розпалити, не лінуйтесь. Спілкування з вогнем дарує чарівні емоції. Однак з погляду турботи про природу, у разі перебування вище в горах, в зоні альпійських лук (де немає дров), або у випадку несприятливих кліматичних умов – газовий пальник це гарантовані гарячий сніданок та вечеря. При чому це значно швидше, дуже просто та ефективно, й до того ж багато місця в наплічнику не займе.

 1. Казанок

  Об’єм казанка (або каструлі) має чітко розраховуватись під ту кількість людей, які будуть харчуватися. Найкраще коли він буде алюмінієвий – незначна вага і прекрасний розподіл температури, хоча й сталевий цілком підійде ( якщо у вас не посередні фінансові можливості – не пошкодуйте грошей купіть посуд з титанового сплаву 😉 ). Якщо ви користуватиметесь виключно газом – значно ефективнішим буде казанок із інтегрованим теплообмінним радіатором.

9. Фляга

  Будь який резервуар для води це обов’язково!!! Це може бути звичайна пластикова пляшка від мінералки, чи військова або спеціальна туристична (алюмінієва, сталева, титанова, пластикова) фляга. Важливо щоб на маршруті й під час відпочинку ви завжди мали, що напитися (при значних фізичних навантаженнях організм втрачає багато вологи тому пити треба постійно).

 1. Посуд

  Чомусь ложку, миску та горнятко найчастіше забувають туристи-новачки – це доволі кумедна закономірність. Вимоги до посуду стандартні – легкий і щоб компактно пакувався. Найкраще алюмінієвий, титановий, може бути пластиковий або сталевий. Не рекомендується користатись в мандрівці емальованим посудом.

 

Одяг найбільш мабуть спірне питання – скільки і якого звісно ж сильно залежить від ваших індивідуальних потреб та вподобань (мерзнете чи не дуже, спокійно ставитесь до того щоб змокнути до нитки й так проходити цілий день чи це викликаю у вас істеричні напади). Однак виділити необхідне за будь-яких обставин можна. Наш рекомендований набір включає – штормовий одяг, штани, фліс,  термобілизна, головний убір та ШКАРПЕТКИ!

   11. Шкарпетки!

  Одне з базових правил туриста говорить: «Ніколи не економ на шкарпетках»! Пара шкарпеток на кожен день мандрівки + пара запасних (для мерзляків рекомендуємо ще одну пару вовняних закинути всередину в спальник, на всяк випадок). Шкарпетки в жодному разі не можуть бути бавовняні!!! Бавовна, на відміну від вовни чи спеціальної синтетики затримає в собі вологу, а мокра шкарпетка навіть в дуже зручних черевиках дуже швидко понатирає ноги.

12. Термобілизна

  Навіть за дуже теплої погоди термобілизна в горах не буває зайвою, позаяк прохолодні чи навіть несподівано холодні вечори та ночі не застануть вас голіруч. Синтетична чи з вони мериноса (merino wool), як дозволяє ваш гаманець, лишень бажано не зимова, а легша (демісезонна).

 1. Штормовий одяг

  Оскільки гори (навіть наші лагідні Карпати) регіон з непередбачуваними кліматичними вивертами завжди треба готуватись до гіршого – грози, граду, триденної мряки, шквального крижаного вітру і т.п. Найпростіше –дощовик (пончо або плащ), однак не найзручніше. Значно зручніше вдягнути водостійку куртку + штани непромокайки. Ще краще коли штормовий одяг на базі мембрани (не промокає і в той же час дихає), позаяк рухаючись, виконуючи фізичні навантаження в поліетиленовому чи прогумованому одязі, ви ризикуєте не менше змокнути від власного поту, ніж від дощу.

 1. Фліс

Теплий фліс – універсальна річ. Легкий, гарно пакується, ефективно зберігає тепло й в разі чого швидко сохне

 1. Решта одягу

  Штани мають бути легкі проте з цупкої тканини, добре коли з правильної синтетики, яка не затримуватиме вологу й швидко сохнутиме. Ще краще коли це штани-«трансформери», які миттєвим рухом можна перетворити на шорти (якщо ж штани звичайні то додаткова бажано взяти ще й шорти). Кофти, футболки, сорочки – хто як любить, не більше двох, і теж бажано з хорошої легкої синтетики.

 Головний убір неодмінний елемент одягу туриста! Баф, капелюх, картузик, кепка – захистить в першу чергу від сонця й не дасть швидко переохолодитись ввечері.

 

  Вкрай важливі дрібниці ми хоч і поставали в само кінці списку, однак всі вони надзвичайно важливі й відсутність будь-якої створить море незручностей, а може й проблем.

16. Ніж

Звичайний складаний ножик, без нього ніяк!!!

 17. Ліхтарик

  Це неодмінний атрибут туриста. Збились з маршрути й блукали пів ночі, не встигли до заходу сонця розставити намет, не встигли за світла приготувати вечерю, треба в темряві знайти щось в наплічнику і сотні інших ситуацій в яких ліхтар серйозно все спростить. Звісно ж найкраще налобний ліхтарик, позаяк руки завжди лишаються вільними.

 1. Мапа та компас

  По при те що ми живемо за цифрової доби, й смартфони, gps-навігатори стали буденним мотлохом. В горах краще мати про всяк випадок звичайну мапу й старий добрий компас, бо ґаджети розряджаються й ламаються, зникає покриття чи з’являються перешкоди й ви ризикуєте залишитись в незнайомому місці без маршруту та орієнтирів.

   19.  Аптечка

  Бинт, джгут, антисептик, лейкопластир, кілька піґулок знеболювального та кілька пакетів абсорбенту ну і ще еластичний бинт цього зазвичай виявляється досить. Проводити хірургічні операції та лікувати хронічні захворювання в умовах мандрівки ви навряд чи будете :).

В кінці, ще раз, хочемо наголосити, що базовий набір спорядження для гірської мандрівки питання розлоге та спірне, й в даному матеріалі звісно ж можна щось викреслити або багато чого додати. Однак наш перелік сформований  на живому +/- 25-літньому туристичному досвіді автора. проте все одно залежить від ваших можливостей купити / позичити / взяти на прокат  ту чи іншу річ.

Ходіть в гори, шануйте природу!!!!

Відео огляд:

Залишити відповідь