Трекінгові палиці (частина І)

Переглянути пропозицію

Палиця для мандрів

Чи можемо ми уявити мандрівника без палиці (патериці, посоха), вірної супутниці та опори на складних й небезпечних стежках. І це не лише романтизований, сентиментальний символ, палиця дійсно відігравала важливу функціональну роль під час тривалих і подекуди небезпечних мандрів.

З розвитком в європейській культурі такого явища як альпінізм (приблизно, в ІІ половині XVIII століття), серед гірських мандрівників набуває розповсюдження “альпеншток” – довга (від 1.5 метра) палиця з металевим вістрям. Альпеншток стає важливим елементом спорядження для шанувальників альпійських пригод, особливо на складних кам’янистих та льодових ділянках підйому.

З середини ХХ століття туристи стали послуговуватись на крутих маршрутах лижними палицями. Однак це супроводжувалось цілим рядом незручностей, по-перше для підйому й для спуску необхідна різна довжина палиць, а по-друге такі палиці були доволі не зручним в транспортуванні. Тому справжньою революцією в цій царині стала розробка німецької фірми Leki перших палиць телескопічної конструкції у 1974 році. Адже це не тільки спростило процес транспортування палиць, а й дозволило регулювати їх довжину в залежності від потреби та зросту користувача. До кінця ХХ століття телескопічні трекінгові палиці завоювали панівні позиції серед шанувальників гірських мандрів.

Модна вигадка чи необхідна річ?

І хоча трекінгові палиці здобули як найширше розповсюдження в колах прихильників активного відпочинку, до сьогодні включно, то тут то там виникає дискусія стосовно їх необхідності в базовому наборі туристичного спорядження. не припиняють лунати думки, що трекінгові палиці це “маркетингова вигадка” потужних гравців ринку outdoor-спорядження, що особливої користі від них немає, і це лише тимчасове віяння моди. Не вдаючись до всіх нюансів дискусії, торкнемось лише медичного аспекту – як показали численні дослідження, на складних підйомах, а особливо спусках, трекінгові палиці значно зменшують навантаження на коліна та хребет (тут слід нагадати, що перевантаження колін та хребта можуть призводити до серйозних травматичних наслідків, і це доволі часто зустрічається в туристів). Крім того користуючись палицями під час мандрівки ви не тільки розвантажуєте нижні кінцівка, але й навантажуєте верхні, тобто одночасно працює більша кількість м’язів, а це можна розглядати як додаткову фітнес-перевагу

Різновиди трекінгових палиць

Двома основними різновидами трекінгових палиць, на сьогодні, є телескопічні, у яких сегменти входять один в один, та складні, які складаються та розкладаються за принципом дуг для намету. Телескопічні палиці, відповідно обладнані запірним механізмом за допомогою якого виставляється і фіксується довжина необхідна користувачеві. В свою чергу, складні палиці обладнані натяжним шнуром, який поєднує елементи й мають фіксовану довжину. Крім того доволі часто зустрічаються гібридні моделі, в яких складана конструкція поєднана з телескопічною, заради можливості регулювання довжини.

 

Телескопічні палиці найчастіше бувають три-секційні, хоча є й двох- і чотирьох-секційні. В такій конструкції запірний механізм має надважливе значення, серед розповсюджених моделей в основному зустрічається два типи таких механізмів:

  • гвинтовий запірний механізм, twist-lock (також його ще називають, цанговий, дюбельний, внутрішній), принцип роботи його подібний до принципу дюбеля. Виставивши потрібну довжину ви робите кілька обертів (в сучасних моделях може бути й пів оберту)і таким чином розтискаєте внутрішній замок.
  • затискний запірний механізм,lever lock  (також називають, важільний або зовнішній). такого типу замок вперше був запатентований американською фірмою Black Diamond в 1993 (отримав назву FlickLock)

Кожен тип має свої переваги та недоліки. Так гвинтовий вважається надійнішим, однак при низьких температурах коли в замок потрапляє волога, його важко відкривати-закривати, така ж проблема може виникнути в умовах дощу. Також таким механізмом важко послуговуватись в рукавицях. Затискний механізм зручніший в мокрих умовах та в умовах низьких температур, проте у палиць з такою фіксацією є загроза складання при занадто великому вертикальному навантаженні.

Розглядаючи типи та різновиди паличок, не можна залишити без уваги й питання матеріалів, що використовуються для їх виготовлення. Безумовно найбільш розповсюдженими є палиці із авіаційного алюмінію – вони  легкі та міцні. Однак в сучасній outdoor-індустрії немає меж досконалості, тому зараз чим раз популярнішими, серед шанувальників ультралегкого спорядження, стають карбонові палиці, які значно легші за алюмінієві, доволі міцні однак дуже чутливі до ударного навантаження. Досить розповсюдженими є й “титанові” палички, виготовляють їх із титаналу, алюмінієвого сплаву з незначною часткою титану, що робить палички міцнішими й при тому не впливає на збільшення їх ваги. Що ж до матеріалу для руків’їв трек-палиць, то це в основному – гума, спінений поліетилен (EVA-піна) або корок.

Аби краще розібратись в цьому сегменті туристичного спорядження ми вирішили в цьому матеріалі розглянути зразки продукції провідних фірм-виробників трекінгових паличок.

Читайте продовження…

Відео огляд:

Залишити відповідь