Туристичні газові пальники – огляд брендів

ватраМабуть у більшості людей, туристична мандрівка неодмінно асоціюється із образом романтичного багаття на узліссі… потріскують дрова і жаркі язики  облизують чорний закіптюжений казанок, у якому булькоче смачнюча вечеря. Звісно перед такою романтичною картинкою схиляюсь і я, коли є можливість розвести  в мандрівці ватру, я ніколи не полінуюсь назбирати дров, вибрати відповідне місце… а потім довго крутитись довкола вогню, то підкладаючи то піддуваючи, а то розгортаючи, аби була краса. Однак як знає кожен турист, дуже часто місце або умови не дають можливості розвести вогонь (дощ, голий безлісий хребет, територія заповідника а чи банальна втома від виснажливого денного маршруту), тому кожен біль-менш підготований мандрівник має у своєму наплічнику пристрій для приготування їжі. Цей пристрій називається пальник, а пальники бувають газові, рідкопаливні, мультипаливні, а ще й твердопаливні (на сухому спирті, спеціальних брикетах або деревині), тобто варіюються в залежності від палива.

Саме газові пальники, завдяки невисокій ціні та простоті в експлуатації, здобули найбільшу популярність серед сучасних туристів. В даному тексті ми маємо на меті зробити огляд газових пальників, тому почнемо з узагальненого опису.

Горелки-kovea_КФ02Найпростіший (та й найбільш розповсюджений) туристичний газовий пальник являє собою, сам пальник, невелику насадку (або як завгодно конфорку)  що під’єднується безпосередньо до газового балона, з регулятором тиску та інтегрованою до пальника підставкою для посуду (найпростіше три металеві «лапки»), при тому роль підставки для пальника виконує балон. Перевагою такого пристрою є , ще раз наголошу, простота в користуванні та мінімальна вага, недоліком – нестійкість даної конструкції, а крім того, при використанні в умовах низьких температур, коли газ охолоджується і падає тиск подачі, а відповідно й потужність полум’я, ми не можемо підігріти або перевернути балон.

turisticheskaia-gazovaia-gorelka-spider-3Дещо модифіковані , ускладнені, окремостоячі пальники – вони мають складні ніжки, та під’єднуються до балону за допомогою шлангу. Такі пальники розраховані під більшого об’єму посуд, вони значно стійкіші і у них є можливість «вплинути» на балон при низьких температурах. Крім того такі системи не набагато важчі.

Останнім часом на ринку з надзвичайною швидкістю популяризувався новий вид газових пальників – , так звані «системи приготування їжі» (рersonal cooking system). На відміну від попередніх різновидів, окрім пальника й балона, така система включає ємність, горня або казанок, із спеціальною конструкцією дна – де розміщено теплообмінник, який дозволяє значно швидше нагрівати рідину в ємності, а gazovaia-gorelka-turisticheskaiaзначить економить пальне та час приготування. Крім того пальники таких систем зазвичай обладнані різноманітними корисними конструктивами, як то інтегрованим п’єзопідпалом та вітрозахистом. Ще одним важливим моментом є мінімальна вага систем (застосовуються легкі матеріали) та компактність (конструкція зазвичай передбачає, що всі елементи системи, при транспортування мають вміщатись у ємність). Піонером у розробці цього різновиду пальників була американська фірма Jetboil.

 

gaz03Стосовно пального… Газові балони розрізняють за типом під’єднання до пальника – різьбові та цангові, та за об’ємом 220 г (високі цангові), 230 (різьбові найпоширеніші) та 450 г (різьбові експедиційні). Крім того різною буває газова суміш в середні – літня (30% пропан, 70% бутан) та зимова / всесезонна (найчастіше,80% ізобутан, 15% бутан, 5% пропан).

Основним критерієм оцінки ефективності туристичного пальника є  час закипання 1 літру води, ну й попри те звісно ж вага, витрати пального, компактність, зручність в користуванні.

Два слова про недоліки газових пальників. Перший, це звісно, те що в не всюди можна купити газові балони (зазвичай вони продаються в спеціалізованих туристичних магазинах), друге – балони відносно дорогі (хоча більшість досвідчених туристів заправляє використані балони знов і знов, доки вони не втрачають експлуатаційні властивості), третє – різке зниження ефективності при низьких температурах, четверте – зниження ефективності при наповненості балону менше половини, ну й п’яте – газові балони заборонено перевозити в літаках та деяких інших видах транспорту.

Далі ми пропонуємо огляд найвідоміших виробників  газових туристичних пальників, та їх найпопулярніші продукти

1. Primus

Першим номером по праву ставимо шведську компанію Primus – жива легенда, символ надійності та якості. На ринку ця поважна компанія з 1892 року (виробляє примуси, яким до речі подарувала назву, термоси, рідкопаливні та газові пальники, ліхтарі, тощо). На разі, основні виробничі потужності компанії розміщені в Естонії.

primus_express_1

 

Газовий пальник Primus Express – простий, надійний і надзвичайно легкий ( 82 г). Складні «лапки» -підпори для казанка і інтегрована система запалення Easy TriggerЦе дійсно дуже маленький пальник, який легко поміщається в кишені. Притому, заявлена потужність 2400 W; час закипання 1 літра води – 3.15 хв.; вага- 82 г, розмір: 87 x 40 x 83 мм.

 

 

 

Primus Express Spiderprimus_express_spider_1 окремостоячий газовий пальник, що під’єднується до балону за допомогою шлангу. По праву вважається одним з найлегших газових пальників на шланговому з’єднанні. В пальнику встановлена система попереднього підігріву пального (для використання при низьких температурах), регулятор тиску газу на кінці шлангу; стійка підставка із трьох складних ніжок. Потужність – 2,00 кВт.; час закипання 1 літра води – від 3,35 до 5,00 хв.;вага- 198 г.; розмір: 105 x 82 x 50 мм; розраховано на 1-4 чол.

 

Primus ETA Lite 1

Система приготування їжі Primus Eta Lite складається, з пальника з інтегрованим п’єзопідпалом та вітрозахистом, ємності на 0.5 л з спеціальним теплообмінником та знімним жаростійким чохлом та кришка з отворами для пиття чи проціджування. Ємність просто й надійно фіксується до пальника завдяки замку QuickClick. Пальник  та балон при потребі складаються в середину ємності. Потужність -1500 Вт; час закипання 0.5 літра води – 2:45 хв.; вага – 355 г.; розмір- 100 x 150 мм.

 

 

 

2. Optimus

Optimus не на багато молодша (заснована 1899 року в Стокгольмі), та не менш славетна шведська компанія, яка окрім газових пальників, прославилась своїми туристичними примусами (чого варта лишень легендарний серед альпіністів Optimus Svea) та мультипаливними пальниками. З а сто з лишком років продукція Optimus – це синонім надійності, ефективності й простоти.

optimus-crux-lite-1

 

 

 Optimus Crux Lite – універсальний легкий пальник з п’єзпопідпалом (не інтегрований, а додається в комплекті). Потужність – 3000 Вт; час закипання 1 літра води – 3 хв.; вага – 86 г; розмір – 71 x 57 x 56 мм

 

 

 

Optimus Vega – окремостоячий легкий пальник, на шланговому з’єднані. Це Optimus Vega 1один з найнижчих пальників, тому один з найстійкіших. Optimus Vega не має п’єзопідпалу, на кінці шланга додаткові ніжки, що дозволяє більше маніпуляцій з балоном. Потужність – 3.7 кВт; час закипання 1 літра води – 3 хв.; вага – 178 г; розмір – 130 х 70 х 65 мм

 

Optimus Elektra FE 2

 

Optimus Elektra FE – це своєрідна відповідь компанії на виклик «систем приготування їжі», на базі пальника Crux Lite створено набір, що включає  знімний вітрозахисний екран, горнятко із анодованого алюмінію на 0.9 л з інтегрованим теплообмінником та кришка-сковорідка, також додається автономний п’єзопідпал. Потужність – 3 кВт; час закипання 0.8 літра води – 2:18 хв; вага (загалом) – 455 г; розмір – 124 х165 мм. Весь набір компактно складається в горнятко (враховуючи балон)

 

 

3. MSR

Американська компанія MSR ( «Mountain Safety Research, Inc»), заснована альпіністом Ларі Пенберті, виробляє  пальники з початку 1970-х (одна з перших розробок компанії для альпіністів – легендарний пальник «Model 9») й на сьогоднішні день є одним з беззаперечних лідерів у цій царині.

MSR Pocket Rocket 1jpg

 

Газовий пальник  MSR PocketRocket™ – легкий компактний та ефективний, має патентовану 3-секційну систему захисту від вітру – Wind Clip™. Потужність – 2400 Вт; час закипання 1 літра води – 3:30 хв; вага – 85 (119) г; розмір – 102 х 50 х 51 мм.

 

 

 

 

MSR WindPro 2

 

 

MSR  WindPro™ II – це нова покоління окремостоячих пальників від цієї компанії. Пальник з’єднується з балоном за допомогою шланга, в комплекті підставка для перевертання балону. Потужність -; час закипання 1 літра води – 3:36 хв; вага – 187 (327) г; розмір – 165 х 127 х 102 мм

 

 

MSR Reactor 1.0L1

 

Система приготування їжі MSR Reactor 1.0L – одна з найпотужніших та найекономічніших у своєму класі. Окрім пальника, в систему входить теплообмінник з інтегрованою системою вітрозахисту та горнятко з ручкою та кришкою на 1 літр. Потужність – 2640 Вт; час закипання 1 літра води –  від 3 до 3:30хв; вага (системи загалом) –  417 г; розмір – 120 x 155 мм

 

 

 

4. Jetboil

На початку 2000-х двох американських альпіністів (Двайта Еспінволла та Пері Даста) сильно засмучувала непомірна вага примусів, які доводилось волочити на спині, без них ніяк. І от після тривалих роздумів вони придумали, а в 2004 році презентували на ринку аґреґат під назвою Personal Cooking System, що вчинило справжню революцію у виробництві туристичних пальників. Ідея засновників компанії Jetboil була надзвичайно проста – причепити до дна горнятка радіатор, або теплообмінник, який би збільшив ефективність та зменшив витрату палива, водночас цей радіатор виконував би й функцію вітрозахисного екрану. Personal Cooking System стала першою ластівкою нового класу туристичного обладнання, яке наразі виробляє в тій чи іншій видозміні безліч інших фірм.

 

JETBOIL Flash 1 JetBoil FLASH – класична система приготування їжі, від її розробника. Вона включає алюмінієве горнятко FluxRing® об’ємом 1 л, з інтегрованим теплообмінником, в неопреновому чохлі та з пластиковою кришкою; пальник з інтегрованим п’єзопідпалом та підставка- триніжка під балон. Горнятко жорстко кріпиться до пальника. Потужність – … ; час закипання 0.5 літра води –  2:30 хв; вага (системи загалом) –  400 г; розмір – 104 х 180 мм

 

 

 

Більш модифікована модель JetBoil  Joule, з Jetboil Joule 1об’ємом посуду та потужністю розраховану на більшу групу осіб (3-5). Модифікація полягає в тому, що балон в цій системі кріпиться догори дриґом під пальник із жорсткою підставкою, казанок FluxRing® в чохлі об’ємом 2.5 л; пластиковий вітровий екран, пластикова кришка та складна ручка. Важливий момент ця система сумісна лише з фірмовими балонами Jetboil Jetpower (100 г та 230 г) Потужність – 3000 Вт; час закипання 1 літра води –  2:40 хв; вага (системи загалом) –  790 г; розмір – 165 x 203 мм

 

 

jetboil_helios 1

 

 

 JetBoil  Helios  система з окремостоячим пальником та шланговим з’єднанням з балоном, розрахована на групу з 3-5 осіб. Підставка під казанок з інтегрованим пальником та п’єзопідпалом, казанок FluxRing® на 2 л, підставка для встановлення перевернутого балону, пластиковий вітровий екран, пластикова кришка. Потужність – …; час закипання 1 літра води –  3 хв; вага (системи загалом) – 793 г; розмір – 210 x 115 мм

 

 

5. Olicamp

Ще одна американська компанія, що спеціалізується на пальниках, Olicamp. Ця молода фірма вирішила експериментувати в напрямку радикального зменшення ваги пальників, при чому не на шкоду їх потужності.

Olicamp Ion Micro Titanium Stove

 

 Ion Micro Titanium  – це найлегший пальник в сіті , лише 45 г! Секртет у застосуванні сплаву титану (лише лапки із нержавіючої сталі), пальник кріпиться безпосередньо на балон. Потужність – 2.6 кВТ; час закипання 1 літра води –  4:15 хв; вага – 45 г г; розмір – 31.7 x 50 мм

 

 

 

 

Olicamp Xcelerator 1

 

Надлегкий титановий, однак окремостоячий пальник Olicamp Xcelerator. Сам пальник, лапки та опори все виготовлено із титанового сплаву, а це міцність та економія на вазі. Сумісний з більшістю різьбових балонів. Потужність – 2800 Вт; час закипання 1 літра води –  3:25 хв; Вага – 98 г; розмір – 762 x 890 мм

 

 

Olicamp XTS Pot 1

Аби не відставати від агресивних темпів ринку, і дати відповідь JetBoil-манії, Olicamp випустила горнятко з теплообмінником – XTC Pot, об’ємом в 1 літр з пластиковою кришкою та складними ручками. Ця ємність сумісна із більшістю пальників Olicamp, а при транспортуванні вміщає 250-грамовий балон та пальник. Виготовлене із анодованого алюмінію; вага – 190 г; збільшує ефективність на 40%; розмір – 114 x 134 мм

 

 

 

 

6. Kovea

Один з флагманів на ринку туристичних пальників південнокорейська компанія Kovea. Цей бренд із більш як 30-річним досвідом, продається по всьому світу й відзначається високою якістю та надійністю. Без захмарних цін. На нашому ринку також представлений широкий асортимент, в тому числі й газових пальників.

Kovea Eagle 1

 

 

Простий легкий і недорогий пальник Kovea Eagle. Підходить до різьбового типу балонів, виготовлена із нержавіючої сталі та алюмінію. Потужність – 1760 Вт; час закипання 1 літра води –  4:39 хв; Вага – 128 г; розмір – 57x57x100 мм

 

 

 

Kovea Dual Flame 1

 

 

 Kovea Dual Flame – легкий, окремостоячий, порівняно потужний газовий пальник. Цікавою модифікацією цього пальника є наявність двох форсунок, що збільшує потужність та економність +  в головці пальника ми маємо два контури горіння, що додає ефективності. Потужність – 2.3 кВт; час закипання 1 літра води –   3:40  хв; Вага – 227  г; розмір – 150 x 110 x 70 мм

 

Kovea Alpine Pot 1 Система приготування їжі Kovea Alpine Pot – відверта варіація на тему JetBoil  Personal Cooking System. Ті ж самі елементи – горнятко  з теплообмінником на дні із анодованого алюмінію об’ємом 1 л, до нього прозора пластикова кришка з отворами та неопреновий чохол, пальник з тепловим екраном під головкою з різьбовим з’єднанням. Горнятко жорстко кріпиться до пальника. Потужність – 1020 Вт; час закипання 1 літра води –   4:06 хв; Вага – 520 г; розмір – 115 x 115 x 183 мм

 

 

 

 

 

7. Snow Peak

Японська компанія Snow Peak, виробник туристичного спорядження, на ринку з 1958 року. Серед її продукції, окреме місце займає спорядження для туристичної кухні (особливо прославився титановий посуд). Серед іншого SNOW PEAK виготовляє й газові пальники, причому компанія вирішила не розпорошуватись на різноманітності модельного ряду. Проте невелика різноманітність була компенсована, надзвичайно високою якістю, потужність та надійністю.

 

Snow Peak GigaPower 2

Snow Peak GigaPower, простий, легкий та потужний. Цей пальник не одноразово відзначався на виставках та в спеціалізованих часописах (золота відзнака від редакції часопису Backpacker Magazine за 2015 рік). Потужність – 3 кВт; час закипання 1 літра води –   4:48  хв; Вага – 92 г; розмір – 105 x 67 мм

 

 

 

 

Snow Peak Bipod 1

 

Досить не звичну конструкцію і вигляд має окремостоячий пальник Snow Peak Bipod. Пальник має не шлангова, а жорстке, за допомогою трубки з’єднання з балоном, він розрахований на більший посуд, тому відповідно має збільшений розмір головки пальника. Потужність – 3220 Вт; час закипання 1 літра води –   3:35  хв; Вага – 200 г; розмір – 70 x 126 x 59 мм

 

 

8.Fire-Maple

На завершення, не можу оминути увагою китайський бренд Fire-Maple, який попри свою «китайскість» зарекомендував непогану якість. Компанія Fire-Maple, постала на базі контрактного підприємства, яке виробляло пальники для західних брендів, у 2002 році. Спочатку компанія орієнтувалась на внутрішній ринок, але за короткий час з китайською агресивністю увірвалась на ринок. Fire-Maple взяв на озброєння всі можливі технологічні напрацювання ринку туристичних пальників, тому у їх модельному ряді ви знайдете все- від мінімалістичних ультралегких титанових пальників до систем приготування їжі “аля” JetBoil.

Fire-Maple FMS-300T 1

 

Fire-Maple FMS-300T HORNET – ультралегкий титановий пальник. Пальник був відзначений рядом «китайських» нагород, виготовлений із титанового сплаву, надзвичайно простота конструкції . Потужність – 2600 Вт; час закипання 1 літра води –   3:30  хв; Вага – 45 г; розмір – 37 x 52 мм

 

 

 

Fire-Maple FMS-02 1

 

Окремостоячий пальник на шланговому з’єднанні Fire-Maple FMS-02. Проста й міцна конструкція, виготовлений із нержавіючої сталі, має інтегрований вітрозахист під головкою пальника. Потужність – 2900 Вт; час закипання 1 літра води –   3:35 хв; Вага – 255 г; розмір – 77 x 98 мм

 

Fire-maple Fixed Star FMS-X2 1

 

Китайська варіація на тему JetBoil  Personal Cooking System втілилась у систему приготування їжі Fire-maple Fixed Star FMS-X2. Конструкція стандартна – горнятко з анодованого алюмінію з теплообмінником та інтегрованим вітрозахистом, з пластиковою кришечкою та термопластиковий чохлом, пальник з тепловим екраном під голівкою, монтується відразу на балон + пластикові ніжки-стабілізатор для балона. Всі елементи, включно з балоном вміщуються в горнятко. Потужність – 1500 Вт; час закипання 1 літра води –   3:05  хв; Вага –600 г; розмір – 133 x 205 мм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь